Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Polsko-chińskie porozumienia podpisane

W ramach rozpoczynającej się dziś oficjalnej wizyty Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga w Polsce, która m.in. ma sprzyjać otwarciu rynku chińskiego na polskie produkty podpisanych zostanie szereg porozumień i umów dwustronnych. Pierwsze z nich zostały popisane w godzinach porannych w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, gdzie odbyło się spotkanie ministra Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej Zhi Shupinga z polskim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem.

 

Rozmowy bilateralne dotyczyły kwestii bezpieczeństwa żywności, w szczególności w zakresie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Minister Krzysztof Jurgiel  podkreślał wysokie standardy, jakie polskie produkty żywnościowe spełniają  na każdym etapie produkcji. Podziękował równocześnie za bardzo dobrą współpracę ze stroną chińską, zaznaczając, że liczy na szybką finalizację prowadzonych prac, w szczególności w zakresie otwarcia rynku chińskiego dla polskich jabłek, mięsa wieprzowego, elementów  drobiowych oraz drobiu zarodowego. Zwrócił się również z prośbą o uproszczenie procedur w zakresie warunków eksportu drobiu i mleka.

Podczas spotkania ministrowie podpisali dwa dokumenty. Pierwszy z nich horyzontalnie reguluje warunki współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywności, a drugi – warunki obrotu jajami wylęgowymi. Kolejne trzy umowy, dotyczące warunków obrotu jabłkami, wieprzowiną oraz drobiem podpisywane zostaną dziś w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL wraz z innymi umowami gospodarczymi. Dokumenty te mają bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński i stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do  tego rynku ważnych dla strony polskiej produktów.

–  Podpisane porozumienia są owocem naszych wspólnych wysiłków. Najważniejszym takim krokiem była wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Chinach. Niezwykle ważna jest wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga  w Polsce – powiedział minister Zhi Shuping i podkreślił, że jest to znakomity fundament do współpracy w przyszłości.

Minister Zhi Shuping przekazał także stronie polskiej raport z przeprowadzonego w grudniu 2015 r. audytu zakładów drobiarskich. To ważny dokument, na podstawie którego strona polska przekaże stronie chińskiej niezbędne informacje uzupełniające. Po ich analizie zostaną podjęte decyzje zatwierdzające kolejne zakłady mięsa drobiowego do eksportu na rynek chiński.

–  Liczymy, że w niedalekiej przyszłości wzrośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński. Nasi partnerzy wiedzą, że nasz przemysł przetwórczy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, zwłaszcza w sektorze mleka i mięsa. Mamy też duże możliwości w rozwoju współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa
– powiedział po zakończeniu  rozmów minister Krzysztof Jurgiel.

Chiny są dla Polski bardzo ważnym partnerem gospodarczym. Prowadzimy kilka kampanii promocyjnych na tym rynku, m.in. w zakresie jabłek, produktów mleczarskich i produktów mięsnych. Podczas targów SIAL China w Szanghaju Polska pełniła rolę gościa honorowego, a w listopadzie br. będziemy krajem partnerskim podczas targów ANUFOOD w Pekinie.

Wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro. Eksportowaliśmy głównie serwatkę, mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe,  mleko i śmietanę, zagęszczone i niezagęszczone oraz wyroby cukiernicze.

Źródło: MRiRW

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Najnowsze informacje

E-wniosek przyjęty przez Radę min...
Rada Ministrów przyjęła projekt u...

Ceny jaj w Polsce
W ostatnich dwóch latach ceny jaj...

Jakie warunki musi spełnić rolnik...
Od początku roku rolnicy mogą spr...

Ochrona prawna odmian roślin
Projekt nowelizacji ustawy przewi...

Ptasia grypa w Sokołowicach. Poli...
Sokołowice (woj. dolnośląskie). W...

Od 11 lutego 2017 r. obowiązek za...
Od 11 lutego 2017 r. będą mogły b...

Greccy rolnicy zablokowali przejś...
Greccy rolnicy zablokowali przejś...

Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...
Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...

Słupki strunobetonowe do sadów. C...
Podczas ostatnich targów sadownic...

Produkty rolne wysokiej jakości t...
Ministerstwo rolnictwa będzie pra...

Drzewo na własnej działce wytnies...
Od niespełna miesiąca obowiązuje ...

Ceny produktów spożywczych wzrosn...
Miniony rok nie był łatwy dla sek...

Ruszają konsultacji w sprawie pom...
Dziś został przekazany do konsult...

Rolnicy
Bruksela, Belgia. Setki kilogramó...

Jaka jest jakość sprzedawanych pr...
Jaka jest jakość sprzedawanych pr...

Polscy producenci wołowiny stawia...
Ekologia i zrównoważone rolnictwo...

Rośnie zainteresowanie polskimi p...
Kondycja branży mleczarskiej jest...

Afryka i Azja nowymi rynkami zbyt...
Polska jest jednym z największych...