Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem
Ułatwić zbiór rzepaku

Nierównomierne dojrzewanie nasion rzepaku rodzi niebezpieczeństwo zbioru zbyt wilgotnego plonu, z kolei opóźnienie zbiorów powoduje straty (sięgające nawet 25%) wynikające z osypywania się dojrzałych nasion. Jak zaradzić tym problemom? 

 

Dlaczego nasiona się osypują?

Nierównomierne dojrzewanie oraz pękanie łuszczyn jest przyczyną osypywania się nasion przed zbiorem. Zjawisko to zależy głównie od warunków pogodowych i podatności odmian. Łuszczyny zawiązane w różnych częściach plantacji na ogół różnią się stopniem dojrzałości, podobnie jak łuszczyny wytworzone przez jedną roślinę. Zjawisko to spowodowane jest w dużej mierze absorpcją wilgoci z deszczu i rosy i ponownym wysychaniem na słońcu i wietrze. Wielokrotnie powtarzający się proces kurczenia i rozszerzania się łuszczyn powoduje ich przedwczesne pękanie i osypywanie się nasion. Zjawisko to jest potęgowane obecnością szkodników, zwłaszcza łuszczynowych oraz patogenów grzybowych w uprawie. Sposobem zredukowania strat powodowanych osypywaniem się nasion przed i w trakcie zbioru jest zastosowanie preparatów sklejających i powlekających łuszczyny.

Idealny kopolimer

Specjaliści firmy Sumi Agro Poland rekomendują stosowanie preparatu Flexi, który nie tylko zapobiega pękaniu łuszczyn i osypywaniu się nasion, ale także ogranicza ryzyko porastania nasion przed zbiorem. Flexi zawiera kopolimer butadienowo-styrenowy, który po zastosowaniu tworzy cienką powłokę, dzięki czemu łuszczyny są mniej podatne na pękanie i osypywanie nasion. Po jego zastosowaniu procesy życiowe w roślinach rzepaku zachodzą w sposób niezakłócony, ponieważ kopolimerowa powłoka jest przepuszczalna dla powietrza i pary wodnej, ale nie przepuszcza wody w postaci ciekłej (opady, rosa). Sprzyja to szybszemu dosychaniu nasion. Jak wykazały badania po zastosowaniu Flexi w dawce 1 l/ha można uzyskać aż pół tony rzepaku więcej w stosunku do kontroli. Ponadto zastosowanie preparatu znacznie ogranicza występowanie samosiewów rzepaku w uprawach następczych.

Preparat Flexi należy stosować około 3-4 tygodnie przed zbiorem rzepaku, gdy łuszczyny zaczynają żółknąć, ale jeszcze są elastyczne i pozwalają się zginać bez pękania (BBCH 81−83). Zalecana dawka wynosi 0,5–1,0 l/ha, przy czym ilość wody: 250−400 l/ha. Dawkę preparatu oraz ilość użytej wody należy dostosować do wielkości roślin i zagęszczenia łanu.

Obniżyć wilgotność nasion

Trzeba pamiętać, że oprócz osypywania się nasion ważne jest także obniżenie ich wilgotności przed zbiorem. Specjaliści firmy Sumi Agro Poland polecają w tym celu stosowanie produktu Trustee Hi-Activ SL. Biorąc pod uwagę fakt, że rzepak dojrzewa nierównomiernie, przed dokonaniem desykacji warto pobrać próbki łuszczyn z różnych miejsc pola, aby określić stan dojrzałości nasion. Zabieg należy przeprowadzić, kiedy ponad 70% łuszczyn ma kolor żółtoseledynowy; gdy wilgotność nasion, mierzona wilgotnościomierzem, wynosi poniżej 30%, to jest na 14 dni przed przewidywanym zbiorem. Do zabiegu warto wybrać środek o sprawdzonej skuteczności działania, a takim na pewno jest Trustee Hi-Activ SL − o wysokiej zawartości substancji czynnej, zawierający w swoim składzie nowoczesny surfaktant. Produkt zawiera glifosat (490 g/l), jednak w przeciwieństwie do innych środków opartych na tej substancji czynnej, formulacja Trustee Hi-Activ SL nie zawiera szkodliwych nośników ETA, będąc tym samym bezpieczną dla środowiska i użytkownika. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 2,2 l/ha w 100−150 l wody lub 2,9 l/ha w 200−300 l wody.

Podczas stosowania środka w celu desykacji nasion dodatkowo zwalczane są chwasty, w tym uciążliwy na wielu plantacjach perz. W momencie wykonywania zabiegu chwasty powinny być zielone i znajdować się w fazie intensywnego rozwoju. Herbicyd ma działanie systemiczne; pobierany jest przez zielone części roślin, a przemieszczając się w roślinie dociera do jej części podziemnych, powodując ich zamieranie. Pierwsze objawy działania środka widoczne są po 7−10 dniach od jego zastosowania, całkowite zamieranie chwastów ma miejsce po około 3 tygodniach od wykonania zabiegu. Warto zaznaczyć, że wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie herbicydu. Istotny jest fakt, że na polu na którym zastosowano Trustee Hi-Activ SL można następczo uprawiać wszystkie rośliny.

 

11-05-2016 admin   rzepak

Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.

Najnowsze informacje

E-wniosek przyjęty przez Radę min...
Rada Ministrów przyjęła projekt u...

Ceny jaj w Polsce
W ostatnich dwóch latach ceny jaj...

Jakie warunki musi spełnić rolnik...
Od początku roku rolnicy mogą spr...

Ochrona prawna odmian roślin
Projekt nowelizacji ustawy przewi...

Ptasia grypa w Sokołowicach. Poli...
Sokołowice (woj. dolnośląskie). W...

Od 11 lutego 2017 r. obowiązek za...
Od 11 lutego 2017 r. będą mogły b...

Greccy rolnicy zablokowali przejś...
Greccy rolnicy zablokowali przejś...

Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...
Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...

Słupki strunobetonowe do sadów. C...
Podczas ostatnich targów sadownic...

Produkty rolne wysokiej jakości t...
Ministerstwo rolnictwa będzie pra...

Drzewo na własnej działce wytnies...
Od niespełna miesiąca obowiązuje ...

Ceny produktów spożywczych wzrosn...
Miniony rok nie był łatwy dla sek...

Ruszają konsultacji w sprawie pom...
Dziś został przekazany do konsult...

Rolnicy
Bruksela, Belgia. Setki kilogramó...

Jaka jest jakość sprzedawanych pr...
Jaka jest jakość sprzedawanych pr...

Polscy producenci wołowiny stawia...
Ekologia i zrównoważone rolnictwo...

Rośnie zainteresowanie polskimi p...
Kondycja branży mleczarskiej jest...

Afryka i Azja nowymi rynkami zbyt...
Polska jest jednym z największych...