Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies. OK, rozumiem

Ptasia grypa w Sokołowicach. Policja zamknęła drogi, a na jednej wprowadziła kontrole

Sokołowice (woj. dolnośląskie). W Sokołowicach zabito 38 tys. kur, gdy w stadzie wykryto ptasią grypę. Kolejne kurniki wypełnione ptactwem też są zagrożone.
Policja aktywnie włączyła się w walkę z epidemią i zablokowała wszystkie drogi dojazdowe do wsi. Do Sokołowic można dojechać teraz jedyną otwartą drogą, na której funkcjonariusze prowadzą kontrole. Każdy samochód musi przejechać po specjalnej macie dezynfekującej.
Policja sprawdza także bagażniki kierowców, by mieć pewność, że mieszkańcy nie wywożą drobiu z miejscowości.

Drzewo na własnej działce wytniesz bez problemu. Nowe prawo już obowiązuje

Od niespełna miesiąca obowiązuje nowe prawo dotyczące wycinania drzew - również tych pięknych i starych jak kilkusetletnie dęby. Nowa ustawa pozwala usuwać drzewa i krzewy na prywatnej posesji bez zezwolenia. - Od teraz bez zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska będzie można wycinać drzewa przydrożne, a więc o dużej wartości krajobrazowej - niepokoi się Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

Krowy znikają pod osłoną nocy. Łupem złodziei pada rasowe bydło

Drawsko Pomorskie (woj. zachodniopomorskie). Z hodowli niedaleko Drawska Pomorskiego zniknęło jedenaście sztuk bydła. Podobna sytuacja spotkała dwóch innych zachodniopomorskich hodowców. W niespełna dwa miesiące skradziono około czterdzieści zwierząt. Łupem złodziei pada najczęściej bydło rasowe, stąd straty hodowców liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych.

Ptasia grypa w Deszcznie. Ognisko wirusa H5N8 wykryto na jednej z ferm

Deszczno (woj. lubuskie). W Deszcznie niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego wykryto ognisko ptasiej grypy. Z powodu wirusa na jednej z ferm padło ok. 700 gęsi. W urzędzie wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy, a wojewoda lubuski wydał rozporządzenie dotyczące kwarantanny. - W odpowiednich miejscach wyłożono maty. Gospodarstwo, które jest ogniskiem, zostanie wyizolowane - mówi Artur Wójtowicz z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wykryte ognisko H5N8 nie jest niebezpieczne dla człowieka.

W. Pawlak: Dyskusja o wieku emerytalnym jest dyskusją zastępczą

Waldemar Pawlak krytykuje założenia reformy emerytalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Według planów, emerytura przysługiwać będzie tylko osobom ze stażem składkowym, zaś środki zgromadzone w ramach OFE zostaną przekazane na Fundusz Rezerwy Demograficznej i przypisane do indywidualnych kont w ZUS. Zgodnie z zaleceniami ministerstwa, aby uzyskać minimalną emeryturę w wysokości tysiąca złotych, konieczny będzie co najmniej 15-letni okres składkowy. Były premier i szef PSL ocenia, że te zmiany pociągną za sobą dotkliwe skutki dla rolników.
 

W Warszawie demonstrowali przewnicy umów CETA i TTIP

W Warszawie odbyła się demonstracja przeciwko podpisaniu umowy handlowej CETA zorganizowany przez pozarządową organizację Akcja-Demokracja. Poparły ją m.in. związki zawodowe i partie polityczne - wśród nich Partia Razem, ruch Kukiz '15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej. - Debata nie mogła się odbyć, a negocjacje nie były transparentne. Nasz protest jest prodemokratyczny, prokonsumencki i antykorporacyjny - mówił jeden z protestujących.

Rolnicy poszkodowani przez afrykański pomór świń zablokowali drogę do przejścia granicznego w Terespolu

Biała Podlaska (woj. lubelskie). Rolnicy z Lubelszczyzny poszkodowani przez afrykański pomór świń utrudniali przejazd drogą prowadzącą do przejścia granicznego w Terespolu. - Ministerstwo obiecuje już nam 7 tygodni, że wszystko się ruszy, wszystko zmieni, że dostaniemy rekompensaty za zaniechanie produkcji - skarżył się Robert Jańczuk, rolnik z Pojelc.

Anomalia pogodowe utrapieniem rolników

Według puławskiego Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nie ma w kraju zagrożenia suszą rolniczą. Niektóre gminy wciąż odczuwają jednak skutki suchego maja i czerwca. Tam plony mogą być nawet o 20 proc. niższe niż średnia z poprzednich lat. W tym roku skutki suszy są mniej odczuwalne w przeciwieństwie do skutków innych anomalii pogodowych, jak ulewne deszcze, huragany i gradobicia –  ocenia wiceminister rolnictwa. Dzięki zmianie przepisów wsparcie ma otrzymać szersza grupa poszkodowanych rolników.

Najnowsze informacje

E-wniosek przyjęty przez Radę min...
Rada Ministrów przyjęła projekt u...

Ceny jaj w Polsce
W ostatnich dwóch latach ceny jaj...

Jakie warunki musi spełnić rolnik...
Od początku roku rolnicy mogą spr...

Ochrona prawna odmian roślin
Projekt nowelizacji ustawy przewi...

Ptasia grypa w Sokołowicach. Poli...
Sokołowice (woj. dolnośląskie). W...

Od 11 lutego 2017 r. obowiązek za...
Od 11 lutego 2017 r. będą mogły b...

Greccy rolnicy zablokowali przejś...
Greccy rolnicy zablokowali przejś...

Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...
Rolnicy, poszkodowani w wyniku wy...

Słupki strunobetonowe do sadów. C...
Podczas ostatnich targów sadownic...

Produkty rolne wysokiej jakości t...
Ministerstwo rolnictwa będzie pra...

Drzewo na własnej działce wytnies...
Od niespełna miesiąca obowiązuje ...

Ceny produktów spożywczych wzrosn...
Miniony rok nie był łatwy dla sek...

Ruszają konsultacji w sprawie pom...
Dziś został przekazany do konsult...

Rolnicy
Bruksela, Belgia. Setki kilogramó...

Jaka jest jakość sprzedawanych pr...
Jaka jest jakość sprzedawanych pr...

Polscy producenci wołowiny stawia...
Ekologia i zrównoważone rolnictwo...

Rośnie zainteresowanie polskimi p...
Kondycja branży mleczarskiej jest...

Afryka i Azja nowymi rynkami zbyt...
Polska jest jednym z największych...